Cestování v době Covidu s Maruškou Gregořicovou

Maruško, můžeš nám ve zkratce říct, kdo jsi a na čem zrovna pracuješ?

Ahoj Ani, děkuji ti za pozvání k rozhovoru. Moc si toho vážím. Jmenuji se Marie Gregořicová, jsem maminka dvou dětí a cestuji s nimi již od miminek. Miluji dobrou kávu a finské sauny.

Cestování je mou velkou vášní a ráda k němu inspiruji i ostatní rodiče. Předávám jim své zkušenosti a učím je, jak si mohou poměrně bez starostí a za fajn peníze sami zorganizovat dovolenou, která bude bavit nejen jejich děti, ale i je samotné.

Nedávno jsem vydala ebook ,,Jak zvládnout cestu letadlem s malými dětmi“. Učím v něm rodiče, jak zabavit své děti během čekání na let a během letu samotného s pár maličkostmi.

Aktuálně pracuji na eBooku, ve kterém se pomocí mého návodu a jednoduchých postupných krůčků naučí, jak si zorganizovat dovolenou s dětmi v zahraničí od A do Z.

Cestování s dětmi si představuji tak, že budu mít plné ruce tašek, batůžků, jeden velký kufr vedle sebe a teď se budu chtít rozeběhnout za utíkajícím zvědavým dítětem a budu z toho dost na nervy. Dá se ta cesta zvládnout v klidu?

Dá. Rodič na cestách musí dávat pozor na děti dvojnásob. Pokud cestujete s neposedným batoletem, či se dvěma již pohyblivými dětmi, které ještě nemají pud sebezáchovy, musíte neustále vyhodnocovat rizika a mít situaci pod kontrolou. Asi bych doporučila následující postup:

A -Minimalismus při balení a v počtu zavazadel. Budete mít volné ruce na péči o děti. Upřímně, kolik z těch věcí, co zabalíte, nakonec opravdu využijete? Většinou máme všichni dvě až tři kombinace oblečení, ve kterém se cítíme nejlépe. Objednejte apartmán s pračkou a nemusíte nic řešit ani s malými dětmi, které jsou neustále špinavé.

B- Golfky či nosítko, klidně obojí. Kde to jde, nechte děti vyběhat a vyřádit. Na letištích bývají dětské koutky, kde si děti mohou bezpečně hrát a nikoho tím neobtěžují. Kvůli Covidu jsou teď dočasně uzavřené, ale letiště díky němu zejí prázdnotou a není problém najít nějaký opuštěný prostor na vyběhání.

Naopak tam, kde potřebujete mít situaci pod kontrolou, děti musí být v bezpečí v nosítku či připoutané v cestovních golfových holích. Nenechávejte si golfky odbavit, ale klidně si je vezměte až ke schodům letadla a tam je složte a předejte personálu.

Snažíte se o menší množství věcí i doma? Jaké v tom vidíte výhody?

Určitě. Pokud je doma věcí méně a člověk vlastní pouze to, co opravdu využívá a z čeho má radost, dům zůstává čistší, organizovanější a lépe se v něm žije. Alespoň mně. S dětmi je pro mě tento přístup ještě důležitější, jinak by nás snad všechny ty věci brzy úplně zavalily. To zná asi každá máma.

Přešla jsi na obsahově menší šatník v určité době, nebo jsi nikdy neměla potřebu mít narvanou skříň?

Klidně se přiznám, že byly doby, kdy mi nakupování oblečení působilo ohromnou radost. Kupovala jsem kousky ve slevách, které mi pak neseděly, neměla jsem je kam nosit nebo se nedaly s ničím kombinovat. Postupně jsem však dozrála do bodu, kdy nákup oblečení beru jako investici. Více si promýšlím, co přesně mi v šatníku opravdu chybí a pak investuji do kvalitního, pohodlného a univerzálního kousku, který se mi skvěle kombinuje s tím, co už ráda nosím.

Takže u vás v dětském pokojíčku asi nefunguje varianta, jak je dnes v hodně domácnostech, že je jedna obří krabice na hromadu hraček, do které se vše nahází?

To určitě ne. Moje děti chodily do anglické třídy v Montessori školce a tak jsem se o podobný systém ukládání hraček a pomůcek přehledně do poliček snažila i doma. Ale neboj, i u nás se postupem času hračky nahromadily a čas od času to máme doma jako po výbuchu. To prostě k životu s dětmi patří.

Poslední cestu je absolvovali do Tenerife. Jak to tam dnes v době Covidu vypadá? Jsou levnější letenky?

My vlastně stále na Tenerife jsme. Je tu nádherně, příjemné letní počasí bez úmorných veder.

Opatření tu jsou oficiálně přísná a mění se dle situace. Roušky jsou momentálně povinné i na pláži, pokud se tedy pohybujete. Restaurace mají otevřené jen zahrádky a asi je zavřena spousta zábavních parků. To vše kvůli stupni 3, ve kterém se teď ostrov nachází.

Ale upřímně, je to úplně jedno. Většina restaurací zde snad ani vnitřní prostory nikdy neměla, celý rok je tu krásně, tak proč se někam zavírat. Je tu teď minimum turistů a rozestupy nejsou problém, takže ani ty roušky se tu při pohybu na pláži nijak nehrotí.

Zavřené atrakce mi moc nevadí, užili jsme si jich dost na jiných dovolených a teď jsme neskutečně vděční za ten kus normálního života, co Tenerife nabízí. Ta nádherná příroda a nekonečné procházky po plážích nám působí obrovskou radost a dodávají novou životní energii. To, co teď tak zoufale potřebujeme.

Smutné mi přijde asi jen to, že na ostrově najdete místa, kde očividně zkrachovala spousta restaurací, obchůdků a jiných podniků.

Letenky byly letos v zimě paradoxně drahé. Spousta letů je zrušených a lidi létat chtějí. My jsme letěli z Vídně s Ryanairem. Riskla jsem to a letenky koupila levně hned, jak se začaly prodávat. A vyšlo to! Více informací o letenkách mám v článku na blogu.

Museli jste se při odjezdu a příjezdu testovat? Testují se i malé děti? Jak je to s případnou léčbou v Tenerife, kdybych byla pozitivní?

Ano, Kanárské ostrovy vyžadují negativní PCR test při vstupu do země. Nesmí být starší než 72 hodin a děti do 6. let se testovat nemusí. Nemusí ani nosit roušku. Můj syn má 5 let a letěl tedy bez testu, roušku mu dávám jen ve vnitřních prostorech. Dle mého uvážení… Dcera má 7 a test zvládla v pohodě. Trvalo to vteřinku a odběr nebolí.

Co se týče návratu, po příletu domů nás čeká další PCR test. ČR vyžaduje testy pro děti od 5. let, takže se týkají i syna.

Pokud by jsi onemocněla zde na ostrovech a tvé pojištění by výlohy nekrylo, nemusíš se bát. Vše by zaplatily Kanárské ostrovy ve spolupráci s pojišťovnou Axa. Nemusíš se nikam registrovat. Toto pojištění platí pro každého turistu, co si zaplatil oficiální ubytování. Více informací je zde.

Já jsem si ještě žádné pojištění při odjezdu na dovolenou nevyřizovala. Je na Tenerife povinné mít cestovní pojištění? A je k němu i pojištění na Covid? Kolik to stojí?

Nemyslím, že je cestovní pojištění povinné. My máme tu nejdražší variantu od pojišťovny Axa. Kryje i výlohy spojené s léčbou Covidu v červených zemích. Za dvě děti a dva dospělé na 15 dní jsme platili cca 2000,-Kč.

Dalších 1000,-Kč jsem zaplatila za pojištění zrušení cesty, to se vztahuje i na případně pozitivní test před odletem na dovolenou.

Cena se odvíjí od pojištěné částky. Já jsem se pojistila na částku 35000,-Kč, což byla cena letenek a apartmánu s pračkou a dvěma bazény na 14 nocí. Bydlíme kousek od moře…spoluúčast je zde 20% a pojistit se musíte nejméně 15 dní před odletem. Později už toto pojištění sjednat nelze. Většina jiných pojišťoven ho uzavírá pouze v den nákupu první služby, u nás tedy letenek.

Na kterých webech vyhledáváte ubytování, když se chystáte na dovolenou?

Ubytování nejčastěji řešíme přes booking.com. Mají k většině ubytování spoustu hodnocení a 24hodinovou podporu na telefonu. Za mě super.

Maruško moc ti děkuji za rozhovor a budu se těšit příště. Anita

Marie Gregořicová web facebook

Další rozhovory o cestování naleznete zde.

Časopis, který pomáhá čtenáři vytvořit jednodušší život. ,,Méně věcí, více lásky.'' Více informací o nás se dozvíte zde https://casopisminimalisti.cz/o-nas/
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.